Rotary Pumps Usage

چطور از پمپ روتاری (Rotary Vane Pumps) خود بهینه استفاده کنیم؟

پمپ‌های روتاری (Rotary Pumps)، به علت توانایی کار طولانی‌مدت در شرایط صنعتی و دشوار، معمولا کاربردهای زیادی در صنعت دارند. به همین علت، تقریبا تمامی دستگاه‌های لایه نشانی در خلاء، ساخت شرکت پوشش های نانو ساختار، مجهز به پمپ‌های روتاری دو مرحله ای هستند. در بعضی از مدل‌های دستگاه‌ها مانند DST3 ،DST1 ،DCT و … از پمپ توربومولکولار برای ایجاد محیط خلاء بالا استفاده شده است، معمولا از پمپ‌های روتاری دو مرحله‌ای به عنوان پمپ پشتیبان استفاده می‌شود. همان‌طور که در بالا گفته شد، این پمپ‌ها اگر به درستی نگهداری و استفاده شوند، می‌توانند سال‌های طولانی مورد استفاده قرار گیرند.

۵ نکته مهم برای استفاده و نگه‌داری از پمپ‌های روتاری

اما اکثر کاربران و استفاده‌کنندگان از این پمپ‌ها، با روش صحیح استفاده و نگهداری آن‌ها آشنا نیستند. بنا‌بر‌این در اینجا به بررسی این موارد لازم می‌پردازیم که به طور کلی ۵ توصیه کاربردی در رابطه با پمپ‌های روتاری می توان بیان کرد که عبارتند از:

 • اگزوز خروجی پمپ را مسدود نکنید
 • پمپ را خنک نگه دارید
 • در صورتی که پمپ در محیط حاوی ذرات معلق کار می‌کند، حتما از فیلتر‌های مناسب استفاده کنید
 • از Gas Ballast استفاده کنید
 • بخارات روغن را از دهانه خروجی پمپ بزدایید

با رعایت این ۵ نکته ذکر شده در بالا، می‌توانید از پمپ روتاری بهینه و مدت زمان طولانی‌تری استفاده کنید. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

DCT

دستگاه پوشش دهنده کربن، دستگاه لایه نشان کربن خلاء بالا، با ابـعاد کوچک و قیمتی بسیار مناسب قادر است به روش تبخیر حرارتی اقدام به لایه نشانی کربن روی سطوح مختلف نموده و عمدتا به عنوان پوشش دهنده نمونه‌های میکروسکوپ الکترونی روبشی(SEM) در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

DST1-170

DST1-170، یک سیستم لایه نشانی تحت خلاء به روش اسپاترینگ(کند و پاش) با محفظه شیشه‌ای و پمپ توربومولکولار می‌باشد. دستگاه اسپاترینگ رومیزی خلاء بالا، مدل DST1-170، مجهز به یک کاتد مگنترون بوده و با دارا بودن یک منبع تغذیه DC با توان ۸۰ وات، قادر به لایه نشانی گروه وسیعی از فلزات، می‌باشد.

DST3-T

DST3-T، یک سیستم لایه نشانی در خلاء با محفظه شیشه‌ای بزرگ و پمپ توربومولکولار است. این دستگاه مجهز به سه کاتد مگنترون آبگرد دو اینچی برای انجام لایه نشانی به روش اسپاترینگ(کندوپاش) و یک سامانه تبخیر حرارتی برای انجام لایه نشانی به روش تبخیر حرارتی، می‌باشد.

2 Thoughts to “پمپ روتاری | چطور از پمپ روتاری خود بهینه استفاده کنیم؟”

 1. اسکندری

  به نظر شما کدام گرید از روغن فامبلین برای پمپ خلاء روتاری مناسب است؟

  1. پوشش‌های نانوساختار

   سلام. روغن فامبلین (Fomblin-Y LVAC Grades 06/6, 14/6, and 25/6) انتخاب مناسبی به عنوان مایع لوبریکانت برای پمپ روتاری هستند. این گریدها دارای تحمل حرارت بسیار عالی، ضریب ویسکوزیتۀ خوب، ویژگیهای مناسب در دمای پایین و اتلاف تبخیری کم هستند.

Leave a Comment